Kilpailut

Oloksen Fis-tykkikisat 15.-17.11.2019

Oloksen Fis-kisoissa ensi viikonloppuna on mukana seitsemän Pohti SkiTeamin hiihtäjää; Juho Halonen, Heikki Korpela, Juuso Mäkelä, Juuso Haarala, Iiro-Mikko Harju, Joni Mäki ja Joel Ikonen.

Kisojen ohjelmassa on perjantaina sprintti (P), lauantaina 10 km (P) ja sunnuntaina 15 km (V). Kaikki SkiTeamin hiihtäjät osallistuvat lauantain perinteisen kisaan ja lisäksi Heikki hiihtää myös sprintin.

Lisätietoa kisasivuilta: www.skimuonio.fi. Oloksen kisoissa katsastetaan hiihtäjiä Rukan Mc:iin.

Lue lisää →
0

Kauden 2019 – 2020 PÄÄKILPAILUT

1 Suomen Cup, Vuokatti 2.-3.11.2019
2 Fis.kisat, Olos 15.17.11.2019
3 Suomen Cup, Rovaniemi 23.-24.11.2019
4 Skandinavia Cup, Vuokatti 13.-15.12.2019
5 Suomen Cup, Vantaa 14.-15.1.2020
6 SM-hiihdot, Vöyri 31.1.-2.2.2020
7 Nuorten SM-hiihdot, Kontiolahti 14.-16.2.2020
8 Nuorten SM-hiihdot, Jyväskylä 21.-22.3.2020
9 Suomen Cup, Pyhäjärvi 28.-29.3.2020
10 SM-hiihdot, Ristijärvi 3.-5.4.2020

Lue lisää →
0

Vuokatin Suomen Cup 2.-3.11.2019

Pohti SkiTeamin hiihtäjät Vuokatin Suomen Cupin
vapaan hiihtotavan sprintissä 2.11.:
– Heikki Korpela
– Juuso Haarala
– Joel Ikonen
– Iiro-Mikko Harju
– Juuso Mäkelä
– Tuure Pesola

Viestiin on ilmoitettu kolme joukkuetta. Joukkuedein
kokoonpanot julkaistaan lauantain kilpailun jälkeen:
Joni Mäki on mukana viestissä!

Lue lisää →
0

Kilpailukausi käynnistyy Vuokatista!

Kauden 2019-2020 hiihdon kilpailukausi käynnistyy Suomen Cupin
osakilpailulla Vuokatissa 2.-3.11.2019.

Ohjelmassa on lauantaina naisten ja miesten sprintit (V) sekä sunnuntaina
naisten 3×4 km ja miesten 3×6 km viestit (V).

Viime vuonna Pohti SkiTeam sijoittui miesten viestissä, joukkueella Miikka
Kinnunen, Joel Ikonen ja Heikki Kopela, toiseksi (kuva). Heikki Korpela oli
sprintissä kolmas.

Pohti SkiTeamin PÄÄYHTEISTYÖKUMPPANI Vuokatin viikonloppuna on
Pyhäsalmen Hampaankolo ky.

Lisätietoa: https://www.hiihtoliitto.fi/suomen-cup/vuokatti/

Lue lisää →
0

Rulla-SM Vuokatti

Pohti SkiTeamista on viisi hiihtäjää mukana Vuokatissa 24. – 25.8.2019
hiihdettävissä rullasuksihiihdon SM-kisoissa.

Lauantain 1 km perinteisen sprinttiin osallistuvat Joni Mäki, Juuso Haarala
ja Iiro-Mikko Harju.

Sunnuntain vapaan 15 kim kilpailussa hiihtävät Mäki, Haarala, Harju sekä
Joel Ikonen ja Juuso Mäkelä.

Pyhäjärven Pohdin Samppo Kumpumäki osallistuu molempina päivinä M18-sarjan
kisaan (1 ja 10 km).

Lisätietoa järjestäjien sivuilta: http://hiihtokalenteri.fi/kalenteri/paiva/2019/8/24/

Lue lisää →
0

Suomen Cup ja SM-hiihdot

Pyhäjärvelle on myönnetty kauden 2019-2020 Suomen Cupin osakilpailu
ja yleisten sarjojen SM-hiihdot kaudelle 2020-2021.

Suomen Cup hiihdetään 28.-29.3.2020.
# naisten 3×5 km ja miesten 3×7,5 km viestit (P)
# naisten 10 km ja miesten 20 km (V), yhteislähtökilpailuna

Kauden 2020-2021 SM-hiihdot ovat tammi-helmikuun vaihteessa.
– hiihdettävät matkat ja tarkka ajankohta päätetään keväällä 2020

Toiset SM-hiihdot ovat maalis-huhtikuussa Rovaniemellä

Lue lisää →
0

Vuokatin Aateli Race 25.-26.6.2019

Vuokatin Aateli Race järjestetään 15. kerran Vuokatissa. Perinteiset
hiihtäjien kesäkilpailut kokoaa maastohiihdon, ampumahiihdon, yhdistetyn
ja hiihtosuunnistuksen huiput Vuokattiin.

Kilpailut alkavat tiistaina prologilla ”Vaaran maili” -rullahiihdolla ja jatkuu
keskiviikkoaamuna maastojuoksulla. Näiden kahden ajat lasketaan yhteen.
Yhteisajan perusteella määräytyy lähtöjärjestys ja lähtövälit vapaan tyylin
rullahiihtoon. Kilpailun maali on Vuokatinvaaran päällä.


Viime vuonna Joni Mäki oli avausmatkalla toinen (kuva).
Kokonaislipailussa Joni oli kuudes.

Iivo Niskanen hallitsi kaikkia kolmea ...

Lue lisää →
0

Suomen Cupin päätös Ylitorniolla

Kauden viimeinen Suomen Cupin osakilpailu hiihdetään 6.-7.4.2019 Ylitornion Ainiovaaralla. Lauantaina hiihdetään naisten 3×5 km ja miesten 3×7,5 km viestit ja sunnuntaina naisten SM 30 km ja miesten SM 50 km. Molempina päivinä hiihtotapa on vapaa.

Pohti SkiTeam lähtee viestiin kahdella joukkueella. Sunnuntain kuninkuusmatkalle on ilmoittautunut peräti seitsemän SkiTeamin hiihtäjää.

Viestistä lähdetään hakemaan voittoa ja 50 km:lla Haku-Veikon Malja on tavoitteena (kolmen parhaan hiihtäjän aika).

Viesti-cupin pistetilanne ennen viimeistä viestiä:
1.) Jämin Jänne, 590 p.
2.) Puijon Hiihtoseura, 560 p.
3.) Pohti SkiTeam, 530 p.
4.) SkiTeam 105, ...

Lue lisää →
0

Pohti SkiTeamilta Äänekosken SM-hiihdoissa 10 hiihtäjää!

Pohti SkiTeam lähtee perjantain parisprinttiin neljällä parilla. Alustavan
kaavailun mukaan parit ovat:
1: Heikki Korpela ja Joni Mäki
2: Iiro-Mikko Harju ja Joel Ikonen
3: Juho Halonen ja Roope Haapakangas
4: Jaakko Halonen ja Samppo Kumpumäki

Lopulliset parit ja hiihtojärjestys on ilmoitettava järjestäjille torstaina
klo 16 mennessä.

Lauantain vapaan 15 km:lle on ilmoitettu Korpela, Mäki, Harju, Ikonen,
Juho Halonen, Haapakangas sekä Miikka Kinnunen ja Markus Järvenpää.

Sunnuntain perinteisen 15 km takaa-ajoon lähdetään lauantain tulosten
perusteella.

Lue lisää →
0
Page 2 of 16 12345...»