Tiedotteet

Ristijärven SM-viestistä pronssiset mitalit kaulaan – Heikki Korpela paras skiteamilainen 15 kilometrin perinteisellä

Kuvat: Ismo Aaltonen

Pyhäjärvisen Pohti SkiTeamin ykkösjoukkue nappasi pronssia Ristijärven lauantaisessa SM-viestissä. Joukkue Juuso Haarala, Heikki Korpela, Joel Ikonen ja Joni Mäki taipui 4 x 10 kilometrin viestissä vain Puijon Hiihtoseuralle ja Jämin Jänteelle.

Pohti SkiTeamin kakkosjoukkue Juuso Mäkelä-Roope Haapakangas-Iiro-Mikko Harju-Miikka Kinnunen esiintyi myös edukseen, loppusijoitus 13:s. Seuran kolmosjoukkue Niilo Moilanen, Juho Halonen, Eemil Juntunen ja Tuure Pesola sijoittuivat 27:ksi.

 

Haarala onnistui avausosuudella mainiosti ja toi ykkösjoukkueen ensimmäisenä vaihtoon. Kakkosjoukkueen Mäkelä ja kolmosen Moilanen toivat joukkueensa vaihtoon sijoilla 13 ja 14 puoli minuuttia Haaralasta jääneenä.

Toisen osuuden alkajaisiksi Puijon Hiihtoseuran Iivo Niskanen laittoi pökköä pesään. Jämin Jänteen Ristomatti Hakola pystyi ainoa seuraamaan häntä. SkiTeam 1:n viestinviejä Korpela toi lopulta keltapunaiset värit vaihtoon neljäntenä 25 sekuntia Vuokatti Ski Team Kainuuta jäljessä. Kakkosjoukkue oli perinteisten osuuksien jälkeen sijalla 14 ja kolmosjoukkue 21:ntenä.

Ykkösjoukkueen Ikonen taisteli tiukasti Vuokatin Tino Tiilikaisen takana, mutta ero kolmanteen sijaan kasvoi 48 sekuntiin ensimmäisen vapaan osuuden aikana. Harju piti kakkosjoukkueen värit sijalla 14, mutta kolmosen Juntunen joutui antamaan yhden sijan periksi.

Ankkuriosuudella Mäki kuitenkin nosti vahvalla suorituksellaan Pohti SkiTeam 1:n kolmannelle sijalle ohi Vuokatin. Eroa voittajajoukkue Puijoon jäi neljä minuuttia ja 40 sekuntia.

 

Ristijärven SM-viikonloppu alkoi perjantaina Pohti SkiTeamin osalta vahvasti. Vaikka avauspäivän 15 kilometrin perinteisen otatus ei tuonut seuran edustajille mitalia, sijoittui skiteamilaisista peräti kolme kuuden parhaan joukkoon.

Parasta vauhtia piti erinomaisesti esiintynyt Heikki Korpela, joka sijoittui neljänneksi ajalla 40:46,2. Suomenmestaruuden voittaneeseen Iivo Niskaseen eroa kertyi reilut puolitoista minuuttia ja palkintopallisijaan 41 sekuntia.

Tuloslistalla Korpelaa peesasivat sijoille viisi ja kuusi yltäneet maajoukkuehiihtäjät Juuso Haarala sekä Joni Mäki.

Kaikkiaan perjantaina ladulla nähtiin kymmenen Pohti SkiTeamin edustajaa. Juuso Mäkelä oli lopputuloksissa 11:s, Miikka Kinnunen 14:s, Roope Haapakangas 37:s, Niilo Moilanen 47:s, Iiro-Mikko Harju 72:s, Juho Halonen 80:s ja Eemil Juntunen 104:s.

 

Sunnuntaina SM-mitalit jaetaan vielä 50 kilometrin vapaalla, johon Pohti SkiTeam saa jälleen jalkeille vahvan ryhmän.

0